Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
11 grudnia 2018
Idą święta, o phishingu pamiętaj

Cybeprzestępcy też dostosowują swój terminarz do kalendarza normalnych ludzi. Dowodem na to jest np. fakt, iż o ile liczba phishingów "na fakturę" wydaje się nieco maleć, znów pojawiają się maile, podszywające się pod kurierów. Można stawiać bitcoiny - nawet przy niskich cenach - przeciwko orzechom, że im bliżej świąt, tym bardziej będą nas zalewać.

Dzisiejszy przykład trafił do nas dzięki blogerce AgataPisze, za co serdecznie dziękujemy i nieprzerwanie prosimy Was o przysyłanie na adres cert.opl@orange.com takich maili.

Oczywiście przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na adres nadawcy, w żaden sposób nie przypominający domeny firmy, a także na olbrzymią kwotę, którą - jak chce nas przekonać przestępca - zapłaciliśmy, więc natychmiast rzucimy się do pobrania "faktury".

I co wtedy? Wtedy Trojan Nymaim, wyspecjalizowany tzw. banker, czyli złośliwe oprogramowanie, kradnące poświadczenia logowania do systemów bankowości elektronicznej. Serwery Command&Control, z którymi usiłuje się kontaktować opisywana próbka mamy już od dawna zablokowane dla klientów usług Orange Polska, jeśli macie wątpliwości, czy mogliście paść ofiarą Nymaima, nie zaszkodzi sprawdzić.


Dowiedziałeś się o zagrożeniu?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl