Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
21 marca 2023
Groźne oszustwo "na OLX"!

Oszuści, polujący na sprzedających przy wykorzystaniu serwisu OLX, wpadli na nowy, groźny pomysł. Tym razem nie jest używany komunikator WhatsApp, a ofiara - sprzedający na OLX - otrzymuje SMSa:

Nadawca: OLX
Treść: [IMIĘ], wystąpił błąd zakupu "Transmiter FM, Ładowarka samochodowa ...", zobacz szczegóły: hxxps://bit.ly/[7-znakowy hash]

Po kliknięciu w link pojawia się niepokojąco wyglądająca strona:

Adres wygląda poważnie, niczym oficjalna witryna, służąca potwierdzaniu tożsamości. Jest kłódka, jest subdomena ssl.*. Zaglądając we wpis Whois widzimy, że domena została założona 8 dni temu, z ukrytymi danymi abonenta. Warto jednak spojrzeć na treść na czerwonym tle. "Niewierne informacje o otrzymaniu płatności" brzmi przynajmniej podejrzanie.

Jeśli jednak zdecydujemy się sprawdzić, na czym polegają niewierne informacje - zobaczymy coś takiego:

I już widać, o co chodzi - tym razem oszuści chcą wykraść dane naszych dokumentów tożsamości.

Uważajcie, nie dajcie się oszukać, rozpowszechnijcie tę wiadomość, gdzie tylko się da. W sieci Orange Polska blokujemy zarówno domeny pośrednie, jak i docelowe IP. Administratorzy sieci - warto zablokować hxxp://62.204.41[.]104.

Informacja uzyskana ze zgłoszenia na nr 508 700 900


Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl