Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
5 grudnia 2022
Coraz więcej oszustw "na paczkę"/"na kuriera"

Zbliżają się święta, Polak chcąć być tym razem mądrym przed szkodą zamawia prezenty odpowiednio wcześnie. Potem już tylko pozostaje czekać na kuriera, a ponieważ ci mają coraz więcej zadań - może się okazać, że dostaniemy SMSa lub maila, że z naszą paczką coś jest nie tak.

Wiedzą o tym oczywiście przestępcy, więc im bliżej świąt, tym częściej próbują nas oszukać. Dzisiejszy przykład to witryna, udająca stronę Poczty Polskiej:

Tym razem to modus operandi, który można nazwać "bezpieczniejszym". Oszuści najpierw chcą wyciągnąć nasze dane osobowe (np. do kolejnych phishingów):

W kolejnym kroku możemy wybrać dowolny wariant opłaty, pod warunkiem, że będzie to karta płatnicza:

Po to, by w kolejnym kroku podstawić nam fałszywe okno do wpisania danych karty płatniczej.

Jeśli wpiszemy prawdziwe dane, limit na naszej karcie (bądź stan powiązanego z nią konta) momentalnie zmaleje do zera.

Co robić?

Przede wszystkim za każdym razem, gdy ktoś prosi nas o zapłacenie w sieci, sprawdzić adres strony. Domena abdi.com.br nie ma nic wspólnego w Pocztą Polską. Warto też uruchomić na karcie zabezpieczenie 3D Secure - wtedy w przypadku próby płatności naszą kartą w sieci dostaniemy SMSa z prośbą o potwierdzenie płatności. Polecamy też - jeśli Twój bank to umożliwia - włączenie powiadomień push z aplikacji przy każdej płatności. Wtedy, widząc, że ktoś korzysta z naszej karty, możemy natychmiast zareagować.


Ostatnie aktualności

Dowiedziałeś się o zagrożeniu?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl