Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
21 marca 2023
Andrzej Grabowski żyje - nie dajcie się oszukać!

Oszustwa "na fake newsa" to popularny od lat schemat kradzieży danych logowania do Facebooka. Sensacyjne wiadomości o wypadku/śmierci znanej osoby pojawiają się w najpopularniejszym serwisie społecznościowym, następna ofiara ataku klika w linka, widzi stronę ze strasznym newsem:

klika w film... A tam pojawia się informacja, że ze względu na drastyczne treści trzeba potwierdzić nasz wiek, logując się w tym celu do Facebooka. Rzecz w tym, że okno do logowania wyskakuje jako pop-up, a adres się nie zmienia. Dane logowania nie trafiają więc do serwisu społecznościowego, a do przestępców.

Co robić?

Przede wszystkim przed każdym wpisaniem gdziekolwiek naszych danych logowania, sprawdzić adres strony. Polecamy uruchomić uwierzytelnianie dwuskładnikowe wszędzie, gdzie się da (w przypadku Facebooka na https://www.facebook.com/security/2fac/settings/). Nie zaszkodzi też przyjrzeć się bardziej szczegółowo treści strony:

Wtedy łatwo dojrzymy, że oszustom zdarza się przygotowywać witryny "na kolanie" i zostawiać sporo artefaktów nie pasujących do treści tekstu i/lub obecnych realiów.


Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl