Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
12 maja 2023
"Zapytanie ofertowe" - nowa kampania GuLoadera

GuLoader to jedno z najpopularniejszych zagrożeń w polskiej sieci. Niby taki niepozorny, niby sam w sobie nic nie robi. Potrafi jednak wiele złego, bowiem jest to - jak wskazuje nazwa - loader, czyli niewielki skrypt dopiero "dociągający" kolejne, dowolne już, złośliwe moduły.

Kampanie GuLoadera obserwujemy raz na jakiś czas. Wektorem ataku jest wiadomość e-mail, praktycznie w każdym przypadku podszywająca się pod korespondencję biznesową, zawierająca jakiś dokument. W opisywanym przypadku jest to "zapytanie ofertowe". E-mail który do nas trafił był wysłany z przejętej infrastruktury innej ofiary (plesk.saigo.com), ale obserwowaliśmy też analogiczne maile wychodzące z innych serwerów (Margaret.overpond.com).

Nadawca podszywał się pod firmę DEC Poland Tekpro sp. z o.o.

Po rozpakowaniu załącznika okazywał się on być plikiem o rozszerzeniu .vbs, czyli skryptem w Visual Basicu. Po kliknięciu skrypt uruchamiał Powershella, dociągającego resztę payloadu z adresu hxxps://tajvand[.]com/rosinsfe.pcz.

Stamtąd na komputer ofiary pobierał się już docelowy malware, AgentTesla, który eksfiltrował wykradzione dane (hasła przeglądarek, zrzuty cookies) na serwer FTP.

ftp.massagoeinc.com (einc@massagoeinc.com ; @massagoeinc.com)

Skoro przestępcy byli tak uprzejmi, by w łatwy sposób umożliwić dostęp do serwera FTP, analitycy CERT Orange Polska skorzystali z tej uprzejmości, usuwając zebrane do tego momentu dane.


Ostatnie aktualności

Masz ciekawą informację?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl