Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
7 lipca 2018
Ostrożnie na wakacjach

Jest lipiec, na zewnątrz ciepło, coraz więcej z nas szykuje się do urlopowych wyjazdów. Warto jednak pamiętać, że to, co dla nas jest wakacjami, dla wielu przestępców stanowi okres wytężonej pracy.

Smartfon, a czasami tablet - obecność tych rzeczy w naszych kieszeniach, czy torbach, podczas urlopów nikogo nie dziwi. Dzięki smartfonowi mamy pod ręką mapy, muzykę, czy aparat fotograficzny, na tablecie możemy w deszczową pogodę obejrzeć serial. Komputerów najlepiej nie brać, ale nie zależnie od tego, jaki sprzęt mamy, warto pamiętać, by:

  • Nie ufać otwartym sieciom Wi-Fi, a także tym, do których każdy może poznać hasło (bo skoro może, to oznacza, że może podstawić własną, z taką samą nazwą i hasłem, by przechwytywać nasze dane)
  • Niezaufane sieci wykorzystywać wyłącznie do aktywności nie wymagających wpisywania loginu, czy hasła, a także podawania danych wrażliwych
  • Do połączeń z siecią firmową, czy operacji finansowych, korzystamy z VPNu lub hotspota z własnego telefonu komórkowego

W przypadku smartfona warto - jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy - odpowiednio zabezpieczyć doń dostęp. Najlepiej - jeśli jest taka możliwość - odciskiem palca i mocnym hasłem. Dodatkowo skonfigurujmy automatyczne kasowanie zawartości urządzenia po [x] nieudanych próbach odblokowania. Pamiętajmy, że zagubiony smartfon można znaleźć przez stronę WWW, dzięki usługom Menedżer Urządzeń Android i Find My iPhone. Ustawmy wysyłanie zdjęć do któregoś z serwisów "chmurowych" - dzięki temu nawet jeśli stanie się tragedia i stracimy nasze drugie ja ;), zostaną przynajmniej pamiątki z wyjazdu.

Pamiętajmy też, że przestępcy, wysyłając kampanie phishingowe, nierzadko liczą na naszą niefrasobliwość i wakacyjne roztrzepanie. A to oznacza, że będąc w "trybie wypoczynku" możemy zastanawiać się nieco mniej nad tym, co do nas przyszło i kliknąć odruchowo.

Warto pamiętać o dokładnym obejrzeniu, czy klawiatura bankomatu nie odstaje, a slot na kartę nie ma dziwnej nakładki. Szczególnie uważajmy na bankomaty wolnostojące, z dala od kamer. Dla potrzeb wakacji warto korzystać z kart przedpłaconych i np. przelewać na nie raz na jakiś czas kwotę z głównego konta. Na pewno przydałoby się ubezpieczyć kartę, uruchomić usługę informacji o każdej transakcji i zapisać (nie tam, gdzie karta :) ) numer +48 828 828 828 pod który należy dzwonić, jeśli stracimy kartę. Nie zaszkodzi też zmienić na niej domyślne, zazwyczaj bardzo wysokie, limity. O tym, żeby zasłaniać pinpad przy wpisywaniu kodu nie trzeba chyba przypominać?

No i - last, but not least - w dobie społecznościowego ekshibicjonizmu uważajmy z chwaleniem się kiedy i na ile wyjeżdżamy. gdzieś/kiedyś wrzuciliśmy geotagowane zdjęcia z domu, a potem w tym samym miejscu napiszemy, że właśnie wyjeżdżamy na dwa tygodnie, to przy wyjątkowo niesprzyjającym układzie może się okazać, że wrócimy do pustych ścian.


Masz ciekawą informację?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl