Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
30 maja 2023
Ogromny wyciek, pełen - niezmiennie - głupich haseł

Ponad 6,27 mln rekordów - opublikowany dzisiaj na "Cebulce" wyciek loginów i haseł z polskiego internetu to jedna z najbardziej spektakularnych tego typu sytuacji w ostatnich latach, jeśli nie w ogóle w historii. O znalezisku jako pierwsza napisała Zaufana Trzecia Strona, jeśli poszukujecie szczegółowych informacji, warto zajrzeć do tego serwisu.

O co - w skrócie - chodzi? Na największym polskojęzycznym forum w sieci Tor pojawił się plik zawierający przeszło 6 milionów rekordów, zawierających adres serwisu, login i rozszyfrowane hasło. Wiele wskazuje na to, że źródłem tych informacji jest złośliwe oprogramowanie. Na aktywność stealera wskazuje fakt, iż mamy do czynienia z wieloma przypadkami, gdzie ten sam login (i - niestety - często również hasło) znajdujemy przy zupełnie różnych serwisach. Wśród nich niestety znajdziemy witryn banków, czy serwisów aukcyjnych, więc sytuacja jest naprawdę groźna.

Bazę można znaleźć w internecie, to plik txt o długości po rozpakowaniu niemal 500 MB. Odradzamy jednak poszukiwania, bowiem - jak zawsze w takich przypadkach - może się okazać, że ktoś umieścił w ZIPie złośliwy kod i chcąc dowiedzieć się, czy daliśmy się zarazić złośliwym kodem... zarazimy się złośliwym kodem.

CERT Orange Polska niebawem poinformuje o zagrożeniu użytkownicy naszych usług, którzy znajdują się na tej liście. Jeśli taki mail trafi do Ciebie, przede wszystkim przeskanuj komputer antywirusem. Po usunięciu wirusa zaloguj się na konta, których używałeś/aś na tym komputerze. Sprawdź, czy jeszcze masz do nich dostęp i oczywiście zmień hasła. I oczywiście wszędzie, gdzie tylko możesz - uruchom uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

A jeśli chodzi o hasła to niestety jest co zmieniać... Nasza analiza wykazała, że w Top 10 najpopularniejszych, mimo iż mijają lata, tak naprawdę nie zmienia się nic.

9132   123456
3170   123qwe
3036   Xperiaj1
2732   Homo1008
2341   zaq12wsx
2305   zaq1@WSX
2242   Adzio2020
1829   1234qwer
1725   Rezyser2
1629   Anna1234

Lider niestety niezmiennie ten sam, zaskakuje jednak 3. miejsce. Szybkie rzucenie okiem na kilkadziesiąt przypadków pokazuje jednak podobne witryny i loginy o podobnej charakterystyce. Może się więc okazać, iż po prostu jedna/grupa osób o bardzo konkretnych zainteresowaniach została zainfekowana, a ponieważ używała tego samego hasła różnych miejscach - stąd efekt.

Grafika użyta w tekście została stworzona przez sztuczną inteligencję w ramach projektu Dall-E (https://labs.openai.com/)


Ostatnie aktualności

Masz ciekawą informację?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl